Public space, World, Font, Community, Publication, Wall

Малку се оние нешта кои во најголем дел не зависеле само од граѓаните. Спорот со Грција беше емотивен, тежок и долг речиси колку и самата држава. Тоа е еден од политичките конфликти со друга држава којшто оставил силен печат врз животот на генерациите во новата постјугословенска Македонија.

ИРЛ ја посети Преспа, регионот на којшто му се вети најмногу со Преспанскиот договор. Го затекнавме старо-новиот пустош од пропаднати објекти чие што функционирање не зависело од политички договор, отсуство на елементарна инфраструктура како чиста вода за пиење за поголемиот дел од селата покрај границата, оскудна пожарна служба која треба да ја чува најголемата територија со два национални парка и серија глетки кои не можат да се доживеат поинаку освен како пропаст. Повеќето од локациите прикажани во оваа мултимедијална сторија се доведени до пропаст не поради спорот, туку поради фрапантната негрижа, корупција и отсуство на политичка визија за регионалниот развој.


Старата и немоќна мајка на Златко Божинов во вонредни услови ќе најде сила и начин да го одржи во живот тешко повредениот и премрзнат син додека да дојде помош.

Преспа била домаќин на десетици илјади туристи во сезона.


Неколку децении  Преспа била еден од најважните туристички центри во земјата, а била особено атрактивна за жителите на пелагонискиот регион.


Причините се долги стечајни постапки, корумпирани приватизации и нерасчистена сопственост.


Најголем дел од старите и познати објекти одамна се пропаднати.


Најголем дел од старите и познати објекти одамна се пропаднати.


ЦЕЛАТА СТОРИЈА ОД ТРЕТИОТ ДЕЛ ОД СЕРИЈАЛОТ ПО ПОВОД 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ ЧИТАЈТЕ ЈА НА 15-ти СЕПТЕМВРИ 2021

Продолжува...

Лобирање и влијание на бизнисот во институциите

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Nisl pretium fusce id velit ut tortor. Eget gravida cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient. Proin libero nunc consequat interdum. Diam donec adipiscing tristique risus nec feugiat in fermentum posuere. Nulla at volutpat diam ut. Nisl purus in mollis nunc sed. Donec et odio pellentesque diam. Urna condimentum mattis pellentesque id nibh tortor. Adipiscing at in tellus integer feugiat scelerisque varius morbi enim. Velit ut tortor pretium viverra suspendisse. Est pellentesque elit ullamcorper dignissim cras tincidunt. A pellentesque sit amet porttitor eget dolor. Lobortis elementum nibh tellus molestie nunc non blandit. Nisi vitae suscipit tellus mauris a. Blandit massa enim nec dui. Condimentum vitae sapien pellentesque habitant morbi tristique. Sit amet venenatis urna cursus eget nunc scelerisque viverra.

Neque volutpat ac tincidunt vitae semper. Nulla pharetra diam sit amet nisl. Pellentesque nec nam aliquam sem et tortor consequat id porta. Aliquam eleifend mi in nulla posuere. Adipiscing elit pellentesque habitant morbi tristique senectus et. Ultricies leo integer malesuada nunc vel risus. Elit ullamcorper dignissim cras tincidunt lobortis feugiat vivamus at. Pulvinar elementum integer enim neque. Ultrices eros in cursus turpis massa tincidunt dui ut ornare. Fringilla est ullamcorper eget nulla facilisi etiam dignissim diam quis. Proin sed libero enim sed. Neque volutpat ac tincidunt vitae. Sed nisi lacus sed viverra tellus in hac. Blandit libero volutpat sed cras ornare arcu dui. Id semper risus in hendrerit gravida rutrum. Placerat in egestas erat imperdiet sed. Ipsum faucibus vitae aliquet nec ullamcorper sit amet risus. Neque volutpat ac tincidunt vitae.

Хотел Европа

Наслов

Текст 2

Neque volutpat ac tincidunt vitae semper. Nulla pharetra diam sit amet nisl. Pellentesque nec nam aliquam sem et tortor consequat id porta. Aliquam eleifend mi in nulla posuere. Adipiscing elit pellentesque habitant morbi tristique senectus et. Ultricies leo integer malesuada nunc vel risus. Elit ullamcorper dignissim cras tincidunt lobortis feugiat vivamus at. Pulvinar elementum integer enim neque. Ultrices eros in cursus turpis massa tincidunt dui ut ornare.

Fringilla est ullamcorper eget nulla facilisi etiam dignissim diam quis. Proin sed libero enim sed. Neque volutpat ac tincidunt vitae. Sed nisi lacus sed viverra tellus in hac. Blandit libero volutpat sed cras ornare arcu dui. Id semper risus in hendrerit gravida rutrum. Placerat in egestas erat imperdiet sed. Ipsum faucibus vitae aliquet nec ullamcorper sit amet risus. Neque volutpat ac tincidunt vitae.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Nisl pretium fusce id velit ut tortor. Eget gravida cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient. Proin libero nunc consequat interdum. Diam donec adipiscing tristique risus nec feugiat in fermentum posuere. Nulla at volutpat diam ut. Nisl purus in mollis nunc sed. Donec et odio pellentesque diam. Urna condimentum mattis pellentesque id nibh tortor. Adipiscing at in tellus integer feugiat scelerisque varius morbi enim. Velit ut tortor pretium viverra suspendisse. Est pellentesque elit ullamcorper dignissim cras tincidunt. A pellentesque sit amet porttitor eget dolor. Lobortis elementum nibh tellus molestie nunc non blandit. Nisi vitae suscipit tellus mauris a. Blandit massa enim nec dui. Condimentum vitae sapien pellentesque habitant morbi tristique. Sit amet venenatis urna cursus eget nunc scelerisque viverra.

Neque volutpat ac tincidunt vitae semper.

Текст 3

Текст 4

Пожари

About the video and images

Donec et odio pellentesque diam. Urna condimentum mattis pellentesque id nibh tortor. Adipiscing at in tellus integer feugiat scelerisque varius morbi enim. Velit ut tortor pretium viverra suspendisse. Est pellentesque elit ullamcorper dignissim cras tincidunt.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Nisl pretium fusce id velit ut tortor. Eget gravida cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient. Proin libero nunc consequat interdum.

Diam donec adipiscing tristique risus nec feugiat in fermentum posuere. Nulla at volutpat diam ut. Nisl purus in mollis nunc sed. Donec et odio pellentesque diam. Urna condimentum mattis pellentesque id nibh tortor. Adipiscing at in tellus integer feugiat scelerisque varius morbi enim.

Velit ut tortor pretium viverra suspendisse. Est pellentesque elit ullamcorper dignissim cras tincidunt. A pellentesque sit amet porttitor eget dolor. Lobortis elementum nibh tellus molestie nunc non blandit.

  1. Никогаш не бил потребен протокол за некој да знае дека треба се јави во Дирекцијата за заштита и спасување. Вработените добивале обуки пред почетокот на работното место, а критериумите за прием покажуваат дека кандидатот веќе доаѓа добро подготвен.
  2. Никој не се погрижил да проработи најавената линија со единствен телефон за пријавување несреќи, кој потенцијално треба да спречи вакви трагедии.
  3. Најповиканите да ги спасуваат граѓаните од несреќи, од пожари и поплави немаат основни средства за да ја вршат својата работа.
  4. Кратовската пожарна понудила луѓе, бидејќи не поседува соодветни и доволно исправни возила за своите основни потреби.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

Трагичната приказна на Златко Божинов минатата недела беше споделена на социјалните мрежи од лекарот Павле Зафиров. Тој беше дел од медицинскиот тим кој надлежните го оставаат на цедило, па немајќи чаре, прават носилка и тргнуваат пешки кон болницата во Пробиштип. Анализата на ИРЛ на институционалните надлежности и поврзани документи, архивските пребарувања и интервјуа и разговори со сите засегнати, како и реконструкцијата на настанот, покажува дека не само оперативецот на Центарот за известување и тревожење , туку уште најмалку три институции можеле и требало да ја повикаат Дирекцијата за заштита и спасување. Но, проблемот е многу посложен. Наодите на ИРЛ вклучуваат децениски долго запуштање на безбедносно стратешките институции кои треба да не’ чуваат од несреќи и природни катастрофи.


Старата и немоќна мајка на Златко Божинов во вонредни услови ќе најде сила и начин да го одржи во живот тешко повредениот и премрзнат син додека да дојде помош.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

Трагичната приказна на Златко Божинов минатата недела беше споделена на социјалните мрежи од лекарот Павле Зафиров. Тој беше дел од медицинскиот тим кој надлежните го оставаат на цедило, па немајќи чаре, прават носилка и тргнуваат пешки кон болницата во Пробиштип. Анализата на ИРЛ на институционалните надлежности и поврзани документи, архивските пребарувања и интервјуа и разговори со сите засегнати, како и реконструкцијата на настанот, покажува дека не само оперативецот на Центарот за известување и тревожење , туку уште најмалку три институции можеле и требало да ја повикаат Дирекцијата за заштита и спасување. Но, проблемот е многу посложен. Наодите на ИРЛ вклучуваат децениски долго запуштање на безбедносно стратешките институции кои треба да не’ чуваат од несреќи и природни катастрофи.


Старата и немоќна мајка на Златко Божинов во вонредни услови ќе најде сила и начин да го одржи во живот тешко повредениот и премрзнат син додека да дојде помош.

Лобирање и влијание на бизнисот во институциите

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Лобирање и влијание на бизнисот во институциите

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Лобирање и влијание на бизнисот во институциите

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Дајцата професори.

Лобирање и влијание на бизнисот во институциите

„Бизнисот прво треба да се ослободи од политиката. Државата може да се меша само во капиталните инвестиции, за сè друго треба да го ослободи бизнисот и да презема мерки со коишто само може да го олесни амбиент, а не обратно“, вака поранешниот вицепремиер за економија Кочо Анѓушев ја објасни својата лична и професионална филозофија во едно од првите интервјуа кои ги даде откако стапи на функцијата во владата на СДСМ во 2017 година.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Заедно со Анѓушев којшто требаше да се грижи за економијата во оваа влада на СДСМ, како Министер за финансии беше назначен Драган Тевдовски.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Тој се вклопуваше во сликата која СДСМ им ја продаваше на граѓаните во предизборната програма. Искоренување на корупцијата, намалување на сивата економија, покачување на минималната плата, намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните и уште десетици други мерки кои беа насочени кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните од средната и ниската класа.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување.

Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.

Дајцата професори, и Тевдовски и Анѓушев, не можеа да бидат поразлични во своите идеолошки определување. Една од овие мерки беше и укинување на рамниот и воведување на прогресивен данок. Тоа требаше да значи дека богатите или оние кои заработуваат повеќе ќе плаќаат повисок процент на данок.


Лобисти и опортунисти

Продолжува

Material property, Font, Red
Material property, Font, Red